Ashraf Nickel Alloys stands out as a top manufacturer and supplier of Hastelloy W Wire in Riyadh, Saudi Arabia, serving industries that demand exceptional corrosion resistance and high-temperature strength. Hastelloy W is a unique nickel-molybdenum-tungsten alloy known for its remarkable stability in reducing environments and superb weldability. We take pride in crafting our wires with precision, ensuring they meet high standards of quality, dimensional accuracy, and durability. Available in a range of sizes and specifications, these wires are perfect for welding, binding, and critical applications in aerospace, chemical processing, and nuclear sectors. At Ashraf Nickel Alloys, we are dedicated to delivering reliable products tailored to meet the rigorous demands of various industries.
Hastelloy W Wire is primarily made of nickel, with notable amounts of molybdenum and tungsten, which provide outstanding corrosion resistance in reducing conditions. The alloy contains limited chromium, offering moderate oxidation resistance. These wires exhibit high tensile and yield strength, excellent ductility, and resistance to stress-corrosion cracking. They remain stable at elevated temperatures, ensuring they can be relied upon in challenging service conditions. With exceptional weldability and toughness, Hastelloy W wire is ideal for fabrication and joining applications, consistently performing well in chemically aggressive and thermally stressed environments.
| Standards : | AMS 5755, AMS 5786, AWS A5.14 & ASME SFA 5.14 |
| Dimensions : | EN, DIN, JIS, ASTM, BS, ASME, AISI |
| Wire : | Thickness starting from 0.05mm |
| Round bar size : | Diameter: 3-~800mm |
| Hex Bar size : | 2-100mm A/F |
| Flat bar size : | Thickness: 2 -100mm / Width: 10 to 500mm |
| Square bar size : | 4 to 100mm |
| Rectangular Bars Size : | 33 x 30mm to 295 x 1066mm |
| Hollow Bar : | 32mm OD x 16mm ID to 250mm OD x 200mm ID |
| Tolerance : | H8, H9, H10, H11, H12, H13K9, K10, K11, K12 or as per clients’ requirements |
| Finish : | Black, Bright Polished, Rough Turned, NO.4 Finish, Matt Finish, BA Finish |
| C | Mn | Si | S | Co | Ni | Cr | Fe | Mo | P | Cu |
| 0.12 | 1.0 | 1.0 | 0.03 | ≤2.5 | – | 4.0-6.0 | 4.00 – 7.00 | 23-26 | 0.04 | ≤0.5 |
| Yield strength (MPa) | Tensile strength(MPa) | Impact test | Elongation (%) | Reduction in cross section on fracture (%) | As-Heat-Treated Condition | Brinell hardness (HBW) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 765 (≥) | 352 (≥) | 31 | 24 | 23 | Solution and Aging, Annealing, Ausaging, Q+T,etc | 214 |
At Ashraf Nickel Alloys, we take pride in being the largest supplier, exporter, and manufacturer of Hastelloy W Wire in Riyadh, Saudi Arabia, providing cutting-edge solutions for all your piping needs. Our state-of-the-art production plants are strategically located in the Saudi Arabia, allowing us to maintain a vast inventory of over 16,000 tons of premium-quality materials readily available in stock. We are dedicated to delivering superior products and services, ensuring reliability and excellence for our global clientele.
Contact us to get a quick quote for your requirement.
Hastelloy W wire is primarily used in applications requiring high-temperature environmental resistance and excellent corrosion properties. Common applications are welding filler materials for alloys in the chemical industry, aerospace, and power construction. It is particularly effective in harsh environments, such as welding materials such as reactor cores and gas turbines, due to its outstanding resistance to oxidation, sulfidation and corrosion Hastelloy W wire is also used in high performance alloy parts in petrochemical, nuclear and marine industries.